Asnjë komision anketues i iniciuar nga BDI-ja në Kuvend, nuk ka marr epilog parlamentar dhe as të drejtë gjyqësorë. Të paktën këtë e dëshmojnë nismat e integristëve në ligjvënës për rastet gjyqësore si: Almiri, Lagja e Trimave, Monstra, përgjimet dhe Sopoti.

Almiri: Rasti i Almir Aliut nga Kumanova kishte bë që ministri i Drejtësisë, Bilen Saliu të jepte dorëheqje. BDI vetëm pas rikualifikimit të veprës dhe dënimit jo të drejtë ligjorë kishte propozuar komision anketues. Madje në Kuvend kishte ftuar edhe familjarët e Almir Aliut, ndërsa propozimi kishte mbetur i tillë pasi seanca nuk ishte thirrur asnjëherë. Në propozimin e tyre ishte përfshi ftesa në Komision e ministrit, kryeprokurorit dhe gjykatëses, por akuzat e BDI-së ishin se kreu i Komisionit për liritë dhe të drejtat e njeriut, Fadil Zendeli pengon thirrjen e komisionit. Ky i fundit kishte mohuar akuzat duke thënë se BDI nuk është e sinqertë në nismën e saj pasi paraprakisht nuk ishte konsultuar me të.

Kumanova: Apo lagja e trimave viti 2015. Akuzat ndaj BDI-së si parti shqiptare në pushtet dhe kërkesa e kreut të BDI-së, Ali Ahmeti për hetim me asistencë ndërkombëtare kishin bërë që grupi parlamentar i integristëve prej 19 deputetëve të inicionin Komision Anketues. Ky komision ishte ngritur paralelisht me gjykimin dhe ishte shpërbë si pasojë e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare në vitin 2016. Ky komision nuk ishte thirrur asnjëherë, ndërsa BDI akoma kërkon hetim për rastin Lagja e Trimave edhe pse një pjesë e zyrtarëve të kësaj partie nuk i ishin ftuar në gjykatë si dëshmitarë të propozuar nga mbrojtja.

Monstra: Pas dënimeve me burg të përjetshëm dhe deklaratave me plot bindje nga ish zëdhënësi i BDI-së, Bujar Osmani se shqiptarët e pafajshëm nuk do të dënohen, 14 deputetët e BDI-së përsëri kishin iniciuar Komision parlamentar. Ndonëse seanca të një pas njëshme, nuk kishte epilog. Edhe ky rast kishte marr epilog pas përgjimeve të paligjshme. Pafajësia e të dënuarve nuk ishte dëshmuar në Kuvend, ndërsa rigjykimi i procesit nisi indikacionet e dala nga përgjimet e që krijonin bazë për rast të montuar politik.

Sopoti: Pas dënimeve drakonike, 15 deputet të BDI-së kishin iniciuar Komision Anketues. Megjithëse Kuvendi kishte marr rolin e hetuesisë, deputetët dhe përfaqësuesit e organeve të ndjekjes penale të ftuar në Komision nuk kishin arritur ta zbardhnin të vërtetën. Ishte dashur deklarata e ish ambasadorit të NATO-s, Nikolla Bigman për t’u dëshmuar pafajësia e sopotasve. Se rasti ishte montuar mbi një deklaratë të dhënë nën presion dhe kërcënim, kjo ishte dëshmuar nga deklarata e dëshmitarit Ramadan Bajrami dhënë ekskluzivisht për Alsat. Pafajësinë e tyre e dëshmuan edhe bisedat e përgjuara.

Që nga viti 2002 deri më tani asnjë deputet i BDI-së nuk ka udhëhequr me Komisionin e përhershëm anketues parlamentar për mbrojtjen e lirive dhe të drejtave të njeriut. Madje ky komision nuk është udhëhequr nga BDI as në vitin 2006-2008 kur partia e Ahmetit ishte në opozitë./Alsat

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Muhamedi: Bombat, me rëndësi për rastin “Monstra”, “Lagja e Trimave” dhe “Harun Aliu”

Analisiti Nijazi Muhamedi në një deklaratë për Alsat, tha se bisedat e…

El Cheka nuk ndalet (FOTO)

“Bombashi” El Cheka deri më tani ka shpërthyer dhjetra “bomba” me tematika…

Flet Grupi i Kumanovës: Ramë në grackat e tradhëtisë së njerëzve të ligë

Përmes një statusi në rrjetin social Facebook, në profilin El Cheka, Grupi…

Grupi i Kumanovës ngre në këmbë MPB-në e Maqedonisë së Veriut

Pjesëtarët e “Grupit të Kumanovës” të cilët janë të dënuar për ngjarjet…

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…