Hajredini: Grubi po i përsërit premtimet e rrejshme të Musa Xhaferit të vjetra më shumë se 10 vite

Albert Hajredini / Vendosja e një figure antipatike për elektoratin shqiptar në…

RMV, numri i bibliotekave për vite me radhë i njëjtë, anëtarësia brenda tre vitesh ka rënë për gati 50.000

Në Maqedoni vitin e kaluar kishte gjithsej 175 biblioteka me gjithsej 82.928…

Sërish provokon Sulejman Rexhepi

Një nga librat bestseler në letërsinë shqiptare, pa dyshim që është përmbledhja…

“Profeci” e Sulejman Rexhepit?!

Ja cili është memoari i parafundit i Sulejman Rexhepit botuar në librin…

VMRO dhe LSDM përplasen për “bombat” e reja

LSDM dhe VMRO DPMNE edhe sot janë përplasur rreth incizimeve të reja…

Biografi për të famshmin Ali Pashë Tepelena

Nga Aurenc Bebja/ “La Quotidienne” ka botuar, të shtunën e 29 nëntorit…

Mes reales dhe fantastikës

Mes reales dhe fantastikës (Shkëlzen Halimi: MONA LIZA, tregime, botoi SH.B. “Konica…

DRAMË MBI MANIPULIMIN NË EMËR TË KODEVE KANUNORE

(Avni Halim: PUS (dramë), botoi “Konica press”, Shkup, 2020) Një nga penat…

Letra e shkrimtares së njohur italiane drejtuar fëmijës që humbi

Këtë natë kuptova që ti ishe: një grimcë jete e ardhur nga…

Studiuesit nga një universitet gjerman: Bota ka zbuluar vetëm 6 për qind të të prekurve nga coronavirusi

Numri i përgjithshëm i infeksioneve me coronavirus ka të ngjarë të jetë…