Rasti i fundit kur një grup i tifozëve “Komiti” në lagjen Gjorçe Petrov brohorisnin “dobar shqiptar, mrtov shqiptar” (shqiptar i mirë, shqiptar i vdekur), sipas ministrit të brendshëm Oliver Spasovski nuk duhet të tolerohet, përkundrazi duhet të sanksionohet. Sipas tij mënyra më e mirë për parandalimin e këtyre dukurive është sanksionimi i autorëve të këtyre ngjarjeve, të cilat mund të ndikojnë në prishjen e marrëdhënieve ndëretnike në vend.

“Rastet e gjuhës së urrejtjes, pikërisht rasti i fundit që ju po e potenconi, policia ishte efikase, bashkëpunuam me Prokurorinë Publike, janë identifikuar pjesëmarrësit në këtë ngjarje të pahijshme. Jemi të vendosur që këto raste të mos lejohen dhe të zbulohen sa më shpejtë, por duhet edhe efikasitet më i madh i Prokurorisë Publike që t’i procedojë këto raste, që në këtë mënyrë t’i ndëshkojmë ata që merren me këtë. Përmes gjuhës së urrejtjes mund të vijmë deri te përkeqësimi i marrëdhënieve ndëretnike në shtet”, tha Oliver Spasovski, ministër i brendshëm.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Muhamedi: Bombat, me rëndësi për rastin “Monstra”, “Lagja e Trimave” dhe “Harun Aliu”

Analisiti Nijazi Muhamedi në një deklaratë për Alsat, tha se bisedat e…

El Cheka nuk ndalet (FOTO)

“Bombashi” El Cheka deri më tani ka shpërthyer dhjetra “bomba” me tematika…

Flet Grupi i Kumanovës: Ramë në grackat e tradhëtisë së njerëzve të ligë

Përmes një statusi në rrjetin social Facebook, në profilin El Cheka, Grupi…

Grupi i Kumanovës ngre në këmbë MPB-në e Maqedonisë së Veriut

Pjesëtarët e “Grupit të Kumanovës” të cilët janë të dënuar për ngjarjet…

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…