Të dhënat e Organizatës Turistike Botërore të Kombeve të Bashkuara tregojnë se gjysmën e parë të 2020-ës janë regjistruar 65 për qind më pak udhëtime turistike ndërkombëtare në krahasim me një vit më parë.

Rënia e madhe e kërkesës turistike për udhëtime ndërkombëtare në periudhen janar-qershor të këtij viti ka shkaktuar humbje prej 440 milionë udhëtime ndërkombetare dhe të ardhura prej rreth 460 miliardë dollarë nga turizmi botëror.

Kjo shifër është përafërsisht 5 herë më i lartë se humbja e të ardhurave nga turizmi ndërkombëtar, të regjistruar në vitin 2009 gjatë krizës ekonomike.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

El Cheka nuk ndalet (FOTO)

“Bombashi” El Cheka deri më tani ka shpërthyer dhjetra “bomba” me tematika…

Flet Grupi i Kumanovës: Ramë në grackat e tradhëtisë së njerëzve të ligë

Përmes një statusi në rrjetin social Facebook, në profilin El Cheka, Grupi…

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

“El Cheka” aktivizohet përsëri, tash më me ueb faqe speciale për bombat

Pas mungesës 3 ditore, “El Cheka” mbrëmë është aktivizuar përsëri me publikimin…