Finlanda ka vendosur qen të stërvitur në aeroportin e Helsinkit për të zbuluar udhëtarët e infektuar me koronavirusin e ri.

Katër qen të racave të ndryshme, të trajnuar nga Shoqata finlandeze e zbulimit të aromave, filluan “me punë” në Aeroportin e Helsinkit të mërkurën. Hulumtimi katërmujor i metodave alternative për testimin e Covid-19 është projekt i financuar nga Qeveria finlandeze.

Finlanda vendosi të bëjë një testim të tillë pasi një studim nga Fakulteti i Mjekësisë Veterinare pranë Universitetit të Helsinkit sugjeroi që qentë e stërvitur mund të zbulojnë koronavirusin e ri me 100 për qind siguri.

Pasagjerët që ranë dakord të testohen falas në Aeroportin e Helsinkit nuk kishin pse të kishin kontakte fizike të drejtpërdrejta me qenin. E vetmja gjë që kishin të bënin ishte të fshiheshin me një shami dhe ta vendosnin atë në një kavanoz dhe pastaj qeni duhet ta nuhasë atë në një kabinë të veçantë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

El Cheka nuk ndalet (FOTO)

“Bombashi” El Cheka deri më tani ka shpërthyer dhjetra “bomba” me tematika…

Flet Grupi i Kumanovës: Ramë në grackat e tradhëtisë së njerëzve të ligë

Përmes një statusi në rrjetin social Facebook, në profilin El Cheka, Grupi…

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

“El Cheka” aktivizohet përsëri, tash më me ueb faqe speciale për bombat

Pas mungesës 3 ditore, “El Cheka” mbrëmë është aktivizuar përsëri me publikimin…