Ministri Venko Filipçe ka bërë të ditur se në spitalin “8 Shtatori” një mjek është sulmuar nga familjarët e një të sëmure e cila pas disa ditësh shtrimi në spital ka vdekur nga koronavirusi. Në këtë rast ka intervenuar edhe policia ku ka shoqëruar në polici disa anëtarë të familje së të ndjerës që kanë sulmuar mjeken. Ata kanë tentuar me dhunë të tërheqin kufomën pa respektuar protokollet e të vdekurve nga COVID-19.

Filipçe thotë se është një akt i mosrespektimit total të të gjithë punonjësve shëndetësorë që kanë më shumë se 4 muaj që punojnë ditë e e natë për çdo pacient. Ky është diskreditim i mundit, punës dhe sakrificës si dhe rrezikut në të cilin mjekët ekspozohen çdo ditë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Muhamedi: Bombat, me rëndësi për rastin “Monstra”, “Lagja e Trimave” dhe “Harun Aliu”

Analisiti Nijazi Muhamedi në një deklaratë për Alsat, tha se bisedat e…

El Cheka nuk ndalet (FOTO)

“Bombashi” El Cheka deri më tani ka shpërthyer dhjetra “bomba” me tematika…

Flet Grupi i Kumanovës: Ramë në grackat e tradhëtisë së njerëzve të ligë

Përmes një statusi në rrjetin social Facebook, në profilin El Cheka, Grupi…

Grupi i Kumanovës ngre në këmbë MPB-në e Maqedonisë së Veriut

Pjesëtarët e “Grupit të Kumanovës” të cilët janë të dënuar për ngjarjet…

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…