Të drejtën për miratimin e dekretit që përcakton datën e zgjedhjeve, Qeveria e nxjerr nga baza që vendi është në gjendje të jashtëzakonshme, vlerëson Margarita Caca Nikollovska, ish gjyqtare në Gjykatën e të Drejtave të Njeriut në Strasburg. Duke komentuar qëndrimin e kreut të KSHZ-së se as në Kodin Zgjedhor e as në Kushtetutë nuk shkruan se Qeveria mund të nxjerrë një Dekret për datën e zgjedhjeve, ajo tha se në Kushtetutë nuk ka as dispozitë për qeveri teknike dhe për momentin një Qeveri e tillë është organi i vetëm që mund të merr vendime sepse Kuvendi është shpërbërë.

Nuk ka të bëjë me miratimin e dekretit me të cilin shpallen zgjedhje, pa marrë parasysh se bëhet fjalë vetëm për caktimin e datës. Ky problem duhet të shihet në korrelacion me veprimet tashmë të marra kur është caktuar data e mëparshme për mbajtjen e zgjedhjeve”-tha Margarita Caca Nikollovska, gjyqtare.

Deri në përfundimin e gjendjes së jashtëzakonshme kanë ngelur edhe më pak se dhjetë ditë. Gjatë kësaj kohe, në opinion pritet takimi i tretë i liderëve, në të cilën mund të arrihet konsensus për ditën e zgjedhjeve.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Muhamedi: Bombat, me rëndësi për rastin “Monstra”, “Lagja e Trimave” dhe “Harun Aliu”

Analisiti Nijazi Muhamedi në një deklaratë për Alsat, tha se bisedat e…

El Cheka nuk ndalet (FOTO)

“Bombashi” El Cheka deri më tani ka shpërthyer dhjetra “bomba” me tematika…

Flet Grupi i Kumanovës: Ramë në grackat e tradhëtisë së njerëzve të ligë

Përmes një statusi në rrjetin social Facebook, në profilin El Cheka, Grupi…

Grupi i Kumanovës ngre në këmbë MPB-në e Maqedonisë së Veriut

Pjesëtarët e “Grupit të Kumanovës” të cilët janë të dënuar për ngjarjet…

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…