Ministrja e Jashtme spanjolle Arancha González Laya në një intervistë për rrjetin spanjoll Antena 3, tha se ventilatorët dhe pajisjet e tjera mjekësore e blera në Turqi do të nisen për në Spanjë ditën e sotme.

Pajisjet pritet të jenë të disponueshme për shpërndarje midis qeverive rajonale në Spanjë ditën e martë. Ventilatorët, të prodhuar nga një kompani në Turqi, janë mbajtur nga autoritetet lokale në Ankara që nga e premtja e 3 prillit, shkruan CNN.

“Ne do të qëndrojmë gjithmonë pranë mikut tonë Spanja. Ne do t’i kapërcejmë këto kohë të vështira së bashku”, deklaroi ministri i jashtëm turk Mevlut Cavusoglu në Twitter.

Spanja është vendi i dytë në botë më i prekur nga Covid-19, me 13,055 viktima dhe 135,032 të infektuar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

El Cheka nuk ndalet (FOTO)

“Bombashi” El Cheka deri më tani ka shpërthyer dhjetra “bomba” me tematika…

Flet Grupi i Kumanovës: Ramë në grackat e tradhëtisë së njerëzve të ligë

Përmes një statusi në rrjetin social Facebook, në profilin El Cheka, Grupi…

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

“El Cheka” aktivizohet përsëri, tash më me ueb faqe speciale për bombat

Pas mungesës 3 ditore, “El Cheka” mbrëmë është aktivizuar përsëri me publikimin…