LSDM është e angazhuar për ndërtimin e projekteve të mëdha kapitale që do të sjellin efekte pozitive afatgjate për një jetë më të mirë për brezat e tanishëm dhe të ardhshëm, tha sot kryetari i LSDM-së Zoran Zaev, gjatë vizitës në lokalitetin ku ndërtohet diga Reçani, si pjesë e hidrocentralit “Lumi iOrizares”.

Sipas Zaevit, ka progres të konsiderueshëm në ndërtimin e pendës, e cila, theksoi ai, është një projekt infrastrukturor me rëndësi të madhe për rajonin e Koçanit, veçanërisht për fushën pjellore të Koçanit.

Diga, tha Zaev, do të mbledhë 22 milionë metra kub ujë në vit, që është ekuivalente me 80 mijë banorë dhe do të kontribuojë për furnizimin me kohë dhe cilësor me ujë në një të tretën e tokës bujqësore në Koçan, ndërsa përmes dy hidrocentraleve të vegjël do të prodhojë energji elektrike. Vlera e investimit është 30 milionë euro./MIA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Muhamedi: Bombat, me rëndësi për rastin “Monstra”, “Lagja e Trimave” dhe “Harun Aliu”

Analisiti Nijazi Muhamedi në një deklaratë për Alsat, tha se bisedat e…

El Cheka nuk ndalet (FOTO)

“Bombashi” El Cheka deri më tani ka shpërthyer dhjetra “bomba” me tematika…

Flet Grupi i Kumanovës: Ramë në grackat e tradhëtisë së njerëzve të ligë

Përmes një statusi në rrjetin social Facebook, në profilin El Cheka, Grupi…

Grupi i Kumanovës ngre në këmbë MPB-në e Maqedonisë së Veriut

Pjesëtarët e “Grupit të Kumanovës” të cilët janë të dënuar për ngjarjet…

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…